Cyberfox i Waterfox – 64-bitowy Firefox

Firefox dla Windows nie jest domyślnie kompilowany dla platform 64-bitowych. Tę lukę skutecznie wypełniają 2 projekty 64-bitowych kompilacji Firefoksa dla Windows: Waterfox i Cyberfox.
Co o obu projektach piszą sami ich twórcy?

Waterfox Cyberfox
Compiled in Intel’s C++ Compiler
Intel’s Math Library
Streaming SIMD Extensions 3
Advanced Vector Extensions
Jemalloc
Profile-Guided Optimisation
/O3 Switch
100% Extension Compatibility
64-bit Plugin Support
Future Proof!
x64 Bit Web Browser
Powered By Mozilla Source Code
Compiled With Visual Studios 2012
Used Windows 8 SDK Instead Of Vista SDK
Compiled With Help Of Intel C++ Compiler (Intel Version)
Optimized For AMD Based CPU architecture (AMD Version)
Compatible With Windows 8 OS
Strona domowa Strona domowa

Niewiele to mówi zwykłemu użytkownikowi, który zapewne chciałby wiedzieć która aplikacja jest po prostu lepsza. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Obie aplikacje są bardzo podobne. Obie korzystają z już dotychczasowego profilu Firefoksa %APPDATA%\Mozilla\Firefox. Waterfox dostarczany jest w 2 wersjach: instalacyjnej i portable. Cyberfox natomiast w 3: instalacyjnej dla komputerów z procesorem Intela, instalacyjnej zoptymalizowanej dla procesorów AMD oraz portable. 1 mały punkt na korzyść Cyberfoksa.

Instalacja przebiegła w obu przypadkach bezproblemowo. Jedyne co mi się nie spodobało w przypadku Cyberfoksa, że skróty aplikacji zostały umieszczone w profilu użytkownika, który instalował program, a nie w profilu wszystkich użytkowników. 1 mały punkt na korzyść Waterfoksa.

Wypadałoby teraz spolszczyć przeglądarkę. Pakiety językowe dla Cyberfoksa dostępne są pod tym adresem. W przypadku Waterfoksa skorzystamy z oryginalnych pakietów językowych dla Firefoksa zlokalizowanych pod tym adresem. Po zainstalowaniu takiego pakietu językowego Waterfox przedstawiać się będzie jako Firefox 🙂

Waterfox

Waterfox

Zarówno w przypadku Waterfoksa jak i Cyberfoksa po zainstalowaniu pakietu językowego przechodzimy na stronę konfiguracji about:config, gdzie zmieniamy wartość general.useragent.locale na pl w przypadku języka polskiego, a następnie restartujemy przeglądarkę. Remis.

Jak widzieliśmy na poprzednim zrzucie ekranu, mechanizm autoaktualizacji jest teoretycznie wbudowany w Waterfoksa, w praktyce jednak nie działa! Inaczej jest w przypadku Cyberfoksa, gdzie musimy doinstalować dodatkowe narzędzie Cyberfox Update Manager. Ponadto szybkość reakcji na nowe wersje Firefoksa jest u deweloperów Cyberfoksa znacznie wyższa. Dziś jest 16 lutego 2014 r. a deweloperzy Waterfoksa jeszcze nie wypuścili wersji 27. Cyberfox 27 był za to w tym samym dniu (lub nazajutrz, już nie pamiętam, co wydanie Firefoksa). Zdecydowanie 2 punkty na korzyść Cyberfoksa.

Cyberfox

Cyberfox

Deinstalacja Waterfoksa przebiegła bezproblemowo, w przypadku Cyberfoksa już tak różowo nie było, instalator pozostawił mnóstwo śmieci w %ProgramFiles%\Cyberfox. 1 mały punkt na korzyść Waterfoksa.

Na moim głównym komputerze nadal gości Waterfoks, choć brak aktualizacji do wersji 27 mnie mocno irytuje. Na laptopie jest już Cyberfox.

Microsoft Silverlight i vod.pl Onetu

Przede wszystkim musimy odinstalować 32-bitową wersję Microsoft Silverlight i zainstalować wersję 64-bitową, którą ściągniemy choćby z tej lokalizacji. To teoretycznie powinno wystarczyć do poprawnego wyświetlania filmów w Microsoft Silverlight, ale nie wystarcza.

Przykładowo wchodząc na stronę vod.pl przy próbie obejrzenia jakiegoś filmu zobaczymy następujący komunikat:

Microsoft Silverlight - Skorzystaj z innej przeglądarki

Microsoft Silverlight – Skorzystaj z innej przeglądarki


choć w tle mimo wszystko usłyszymy ścieżkę dźwiękową z odtwarzanego filmu 🙂

Wynika to z tego, że serwis vod.pl rozpoznaje przeglądarkę po tzw. kliencie użytkownika (ang. User Agent). User Agent przesyłany jest jako nagłówek podczas komunikacji przeglądarki z serwerem WWW. Celem wysyłania UAString-u jest właśnie właściwa identyfikacja przeglądarki. W chwili pisanie tego artykułu aktualna wersja Mozilla Firefox to 26. Poszczególne omawiane w tym artykule przeglądarki przedstawiają się serwerom WWW następująco:

  • CyberfoxMozilla/5.0 (Windows NT 6.3; Win64; x64; rv:26.0) Gecko/39237369 Firefox/26.0
  • FirefoxMozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64; rv:26.0) Gecko/20100101 Firefox/26.0
  • WaterfoxMozilla/5.0 (Windows NT; Win64; x64; rv:26.0) Gecko/20100101 Firefox/26.0 Waterfox/26.0

Wystarczy zmienić UAString w Waterfoksie czy Cyberfoksie na ten z Firefoksa i w ten sposób oszukamy vod.pl. Zrobimy to na stronie konfiguracji przeglądarki about:config gdzie odszukamy ciągu general.useragent.override. Możemy to także zrobić wygodniej za pomocą jednego z wielu dodatków do Firefoksa np. User Agent Overrider