Nagrywanie dźwięku z karty dźwiękowej ♫

Jeśli z jakiś względów nie jesteśmy w stanie zgrać streamu bezpośrednio na dysk pozostaje nam inne rozwiązanie – nagrywanie dźwięku z karty dźwiękowej. W tym celu musimy włączyć domyślnie wyłączone urządzenie Miks stereo. W ustawieniach Dźwięku przechodzimy na zakładkę Nagrywanie, gdzie włączamy opcję Pokaż wyłączone urządzenia, aż w końcu włączamy urządzenie Miks stereo (w zależności od producenta karty dźwiękowej nazwa tego urządzenia może się nieznacznie różnić).

Miks stereo

Miks stereo

Teraz potrzebujemy program do nagrywania dźwięku. Jednym z najprostszych i najwygodniejszych w użyciu jest mp3DirectCut. Ściągniemy go ze strony domowej programu. Instalator mp3DirectCut nie grzeszy inteligencją – sam z siebie nie uruchomi się z podwyższanymi prawami, musimy go więc wprost uruchomić jako administrator.

Przechodźmy do konfiguracji mp3DirectCut. Na zakładce Urządzenia wybieramy wcześniej włączone urządzenie Miks stereo.

Urządzenia

Urządzenia

Najważniejszą zaletą mp3DirectCut jest możliwość nagrywania dźwięku bezpośrednio do formatu MP3 do tego jednakże potrzebujemy dodatkową bibliotekę lame_enc.dll, którą ściągniemy z tej strony. Bibliotekę tą (koniecznie w wersji 32-bitowej jako, że sam mp3DirectCut jest 32-bitowy) umieszczamy w katalogu, gdzie zainstalowaliśmy mp3DirectCut. Następnie, kontynuując konfigurację przechodzimy na zakładkę Enkoder, gdzie uaktywniamy lame_enc.dll i ewentualnie zmieniamy parametry kompresji.

Enkoder

Enkoder

Ostatecznie zmieniamy folder zapisu nagrań i koniecznie włączamy dodawanie daty i czasu do nazwy pliku, co znacznie ułatwi nam rozeznanie się w nagraniach.

Ścieżki

Ścieżki

Przed rozpoczęciem nagrywania należy wyciszyć wszystkie aplikacje oraz wejścia na karcie dźwiękowej, aby np. dzwoniący Skype czy odgłosy otoczenia zebrane przez mikrofon nie popsuły nam nagrania.

mp3DirectCut

mp3DirectCut

Nagrany materiał dźwiękowy możemy następnie pociąć na utwory, usunąć zapowiedzi, reklamy itp. Operacje te są wykonywanie na plikach MP3 bez ich dekompresji i powtórnej kompresji, a zatem nie tracimy na jakości nagrania.