Ukrywanie stacji dyskietek w Windows

W dzisiejszych czasach stację dyskietek w pececie można spotkać już chyba tylko w ZUS-ie. Mimo to nawet najnowszy Windows 7 uporczywie pokazuje nieistniejącą stację dyskietek w Eksploratorze. Przypadkowe kliknięcie na nią narazi nas na kilku(nasto)sekundowe oczekiwanie. A skoro jej w ogóle nie ma to dlaczego jest widoczna?

Floppy visible

Floppy visible

Stację dyskietek możemy wyłączyć na poziomie BIOS-u. W przypadku BIOS-u AMI, na głównej zakładce Main szukamy opcji Legacy Diskette A i ustawiamy Disabled. Możemy też ukryć dowolny napęd na poziomie systemu operacyjnego Windows. W tym celu skorzystamy z Edytora rejestru, którego uruchamiamy komendą regedit.

Przechodzimy do

gdzie tworzymy nowy klucz:

tworzymy nową wartość DWORD (32-bit)

Regedit - NoDrives

Regedit – NoDrives

Od wartości NoDrives zależy które napędy zostaną ukryte. W przypadku stacji dyskietek jest to wartość 1. Dla nieklikających przedstawiam gotowy plik wpisów do rejestru, ukrywający stację dyskietek, do bezpośredniego importu do rejestru:

Obliczanie wartości NoDrives

Ukryć możemy dowolne napędy. Poniżej przedstawiam proste narzędzie pozwalające obliczyć wartość NoDrives w zależności od tego które napędy mają być ukryte (proszę zaznaczyć właściwe litery napędów):

Z Y X W V U T S R Q P O N M L K J I H G F E D C B A


Wartość NoDrives

Szestastkowo (hex): 0
Dziesiątnie (dec): 0
Dwójkowo (bin): 0

A oto efekt finalny – stacja dyskietek ukryta:

Floppy hidden

Floppy hidden