Wine – instalacja w LMDE, Debian, aptosid

Wine

Wine


Wine (akronim rekurencyjny od słów Wine is not an emulator) to zestaw bibliotek umożliwiających uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla Microsoft Windows na Linuksie oraz na innych systemach operacyjnych zgodnych z POSIX-em (Mac OS X, Solaris, FreeBSD). Oprogramowanie to, co z lubością powtarzają jego twórcy i użytkownicy, nie jest emulatorem systemu Windows, a implementacją WinAPI dla środowiska X11. Programy Windowsowe uruchomione pod Wine zachowują się tak jak zachowywałyby się w środowisku natywnym, lecz bez strat związanych z wydajnością i nadmiernym wykorzystaniem pamięci przypisywanym emulatorom, za to z wyglądem zbliżonym do innych aplikacji uruchomionych w środowisku X11.

Instalacja w LMDE, Debian, aptosid

W standardowych repozytoriach Debian Sid / Debian Testing / Linux Mint Debian Edition próżno szukać Wine HQ. Musimy więc skorzystać z nieoficjalnego repozytorium:

Instalacja w Ubuntu

W standardowych repozytoriach Ubuntu stosowna paczka jest dostępna, jednakże najnowszą wersję uzyskamy z repozytorium PPA PPA for Ubuntu Wine Team. Instalację przeprowadzamy standardowo:

Winetricks

Proponuję także doinstalować bardzo przydatne narzędzie do instalacji natywnych bibliotek *.dll czy innych narzędzi, które mogą się okazać niezbędne przy uruchamianiu niektórych windowsowych aplikacji: